خانواده و سواد رسانه ای
 آغاز سواد رسانه ای در ایران

قدمت سواد رسانه ای در جهان بیش از سه دهه می رسد اما زمان اندکی از ورود آن به ایران می گذرد. به همین دلیل است در کشور ما مبحث فوق العاده جوانی محسوب می شود و به تازگی نیز کتابی در این زمینه برای آموزش در پایه دهم تدوین شده است. پیش از این کتاب درسی نیز مطالعه در زمینه سواد رسانه ای در کشور ما به نگارش چند مقالات و انجام مصاحبه با استادان رشته علوم ارتباطات و ترجمه تعداد محدودی کتاب و انجام تحقیقات محدود شده بود.

ولی باید در نظر داشت که امروز با وجود استفاده بیش از حد از تلفن های همراه آسیب های ناشی از حضور در این فضا بیشتر به چشم می آید لذا بیش از پیش ضرورت دارد تا به آموزش سواد رسانه ای برای اقشار مختلف جامعه بپردازیم.

 

موضوعات: آنچه درباره سواد رسانه ای باید بدانیم, تاریخچه سواد رسانه ای در ایران  لینک ثابت
[جمعه 1397-02-28] [ 03:13:00 ب.ظ ]
بررسی آموزش سواد رسانه ای در کشورهای کانادا و ژاپن

از ضرورت هاي عصر اطلاعات، كه قرن بيست ويكم را نيز شامل می شود، نياز به آموزش و پرورش بويژه سواد رسانه اى است. با توجه به اهميت اين موضوع، به معرفی مقاله پژوهشی با عنوان «سواد رسانه اى در دو كشور كانادا و ژاپن» كه از پيشگامان اين حوزه در دنيا محسوب می گردند، انتخاب و پیشنهاد می شود آن را مطالعه کنید.

جهت دریافت مقاله مورد نظر بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://gerdab.ir/files/fa/news/1395/6/10/33958_349.pdf

 

 

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای, تاریخچه سواد رسانه ای در جهان  لینک ثابت
[پنجشنبه 1397-02-27] [ 11:23:00 ب.ظ ]
 کدام کشور در عرصه سواد رسانه ای پیشگام بوده است؟ 

به نظر بسیاری از کارشناسان تاریخچه پیدایش سواد رسانه ای، به سال 1965 باز می گردد.

از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی، موضوع سواد رسانه ای در برخی کشورها مثل آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی مانند، ایتالیا و اسپانیا مورد توجه قرار گرفت . اصلی ترین هدف آموزش رسانه ای در این کشورها برطرف کردن نابرابری های اطلاعات بین کشورهای پیشرفته و عقب افتاده بود .

نخستین کشوری که راهبردی داراز مدت برای «سواد رسانه ای» اتخاذ کرد کانادا بود. .کانادا اولین کشوری بود که در آن سواد رسانه ای به صورت رسمی از طرف نظام آموزش و پرورش پذیرفته و جزو برنامه های درسی مدارس گنجانده شد.

شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که چه چیز باعث شد که کانادا پیشگام در این عرصه باشد.

علت اصلی این رویکرد نزدیکی جغرافیایی کانادا به کشور آمریکا بود. در واقع متولیان فرهنگی کانادا نگران نفوذ «فرهنگ آمریکایی» از طریق رسانه ها در کشور خود بودند لذا برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نفوذ فرهنگ آمریکایی در کشور خود اقدام به آموزش سواد رسانه ای برای مردم کشورش کرد.

این رویه باعث شده تا اکنون کانادا در جایگاه بسیار پیشرفته ای از آموزش سواد رسانه ای در دنیا قرار داشته باشد. غیر از کانادا ، انگلستان و استرالیا را نیز باید در زمره پیشگامان و سرمداران آموزش سواد رسانه ای در دنیا معرفی کرد.

منبع: با تلخیص و دخل و تصرف از کتاب سواد رسانه ای و خانواده نوشته معصومه نصیری ص37

موضوعات: آنچه درباره سواد رسانه ای باید بدانیم, تاریخچه سواد رسانه ای در جهان  لینک ثابت
 [ 07:45:00 ب.ظ ]
سواد رسانه ای به چه معناست؟

سواد رسانه‌ای (Media Literacy) در یک تعریف بسیار کلی عبارت است از یک نوع درک متکی بر مهارت که براساس آن می‌توان انواع رسانه‌ها و انواع تولیدات آن‌ها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.
این درک به چه کاری می‌آید؟ به زبان  ساده، سواد رسانه‌ای مثل یک رژیم غذایی است که  هوشمندانه مراقب است که چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه و یا اینکه میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد.

سواد رسانه‌ای می‌تواند به مخاطبان رسانه‌ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه‌ای وارد شوند که در نهایت به نفع خود آنان باشد. به دیگر سخن، سواد رسانه‌ای کمک می‌کند تا از سفره رسانه‌ها به گونه‌ای هوشمندانه و مفید بهره‌مند شد.

منبع : http://hamshahrionline.ir/details/83516

رسانه

 

موضوعات: آنچه درباره سواد رسانه ای باید بدانیم, سواد رسانه ای چیست؟  لینک ثابت
 [ 07:04:00 ب.ظ ]
 
دانلود مجلات فناوري اطلاعات