خانواده و سواد رسانه ای
 بررسی آموزش سواد رسانه ای در کشورهای کانادا و ژاپن

از ضرورت هاي عصر اطلاعات، كه قرن بيست ويكم را نيز شامل می شود، نياز به آموزش و پرورش بويژه سواد رسانه اى است. با توجه به اهميت اين موضوع، به معرفی مقاله پژوهشی با عنوان «سواد رسانه اى در دو كشور كانادا و ژاپن» كه از پيشگامان اين حوزه در دنيا محسوب می گردند، انتخاب و پیشنهاد می شود آن را مطالعه کنید.

جهت دریافت مقاله مورد نظر بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://gerdab.ir/files/fa/news/1395/6/10/33958_349.pdf

 

 

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای, تاریخچه سواد رسانه ای در جهان  لینک ثابت
[پنجشنبه 1397-02-27] [ 11:23:00 ب.ظ ]
 کدام کشور در عرصه سواد رسانه ای پیشگام بوده است؟ 

به نظر بسیاری از کارشناسان تاریخچه پیدایش سواد رسانه ای، به سال 1965 باز می گردد.

از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی، موضوع سواد رسانه ای در برخی کشورها مثل آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی مانند، ایتالیا و اسپانیا مورد توجه قرار گرفت . اصلی ترین هدف آموزش رسانه ای در این کشورها برطرف کردن نابرابری های اطلاعات بین کشورهای پیشرفته و عقب افتاده بود .

نخستین کشوری که راهبردی داراز مدت برای «سواد رسانه ای» اتخاذ کرد کانادا بود. .کانادا اولین کشوری بود که در آن سواد رسانه ای به صورت رسمی از طرف نظام آموزش و پرورش پذیرفته و جزو برنامه های درسی مدارس گنجانده شد.

شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که چه چیز باعث شد که کانادا پیشگام در این عرصه باشد.

علت اصلی این رویکرد نزدیکی جغرافیایی کانادا به کشور آمریکا بود. در واقع متولیان فرهنگی کانادا نگران نفوذ «فرهنگ آمریکایی» از طریق رسانه ها در کشور خود بودند لذا برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نفوذ فرهنگ آمریکایی در کشور خود اقدام به آموزش سواد رسانه ای برای مردم کشورش کرد.

این رویه باعث شده تا اکنون کانادا در جایگاه بسیار پیشرفته ای از آموزش سواد رسانه ای در دنیا قرار داشته باشد. غیر از کانادا ، انگلستان و استرالیا را نیز باید در زمره پیشگامان و سرمداران آموزش سواد رسانه ای در دنیا معرفی کرد.

منبع: با تلخیص و دخل و تصرف از کتاب سواد رسانه ای و خانواده نوشته معصومه نصیری ص37

موضوعات: آنچه درباره سواد رسانه ای باید بدانیم, تاریخچه سواد رسانه ای در جهان  لینک ثابت
 [ 07:45:00 ب.ظ ]
 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ