خانواده و سواد رسانه ای
 همراهی تلفن همراه هنگام خواب ممنوع⛔️

موضوعات: آسیب های فضای مجازی, راهکار کاهش آسیب های فضای مجازی, سواد رسانه ای چرا و چگونه؟  لینک ثابت
[یکشنبه 1397-07-01] [ 03:30:00 ب.ظ ]
📌توافق نامه من با والدینم برای استفاده از اینترنت

موضوعات: رسانه و خانواده, راهکار کاهش آسیب های فضای مجازی, سواد رسانه ای چرا و چگونه؟, آنچه درباره سواد رسانه ای باید بدانیم, امنیت در فضای مجازی  لینک ثابت
 [ 03:24:00 ب.ظ ]
اگریک مسلمان درکشورغربی چندنفر رازیر بگیرد،«حمله تروریستی»است.اما اگرعده‌ای بااسلحه درخیابان‌های ایران به مردم شلیک کنند،نامش«حمله مسلحانه»است.

موضوعات: آسیب های فضای مجازی, سواد رسانه ای چرا و چگونه؟, امنیت در فضای مجازی  لینک ثابت
[شنبه 1397-06-31] [ 10:45:00 ب.ظ ]
🔰 «خودآزاری رسانه‌ای!» (۱)

📝 عباس عبدی (روزنامه‌نگار)

▪️چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ در حالي كه توجه مردم به افزايش قيمت‌ها و يا احتمالاً كمبود موقتی برخي از كالاها است، به يك‌باره خبر بريدن گوش يك كودك كار و نيز خودسوزی يك نفر در پارك‌شهر فضای خبری و رسانه‌ای را به تصرف خود در می‌آورد، و به نوعی ذهنيت جامعه را به خود مشغول می‌كند.

▪️امروز در جلسه‌ای شركت كردم برای اظهار نظر نسبت به طرح پژوهشی پیشنهادی سواد رسانه‌ای. منظور از سواد رسانه‌ای به طور خلاصه و البته تقریبی اين است كه مهارت استفاده از رسانه را داشته باشیم و این که چگونه از رسانه‌ها استفاده كنيم كه دچار فريب‌خوردگی يا سوءبرداشت نشويم. در آنجا اقرار كردم كه علي‌رغم بی‌اعتمادی خودم به مطالب فضاي مجازی و اينكه در پذيرش هر خبر يا مطلب نهايت احتياط را می‌كنم، ولی باز هم بارها شده است كه تحت تأثير خبر يا مطلب ساختگی و يا نيمه حقيقی قرار گرفته‌ام. 

▪️همچنین معتقدم كه بسياري از مردم علی‌رغم بی‌اعتمادي آنان به اين رسانه‌ها، با طيب خاطر اخبار و مطالب آن را می‌پذيرند و حتی اگر هم متوجه شوند كه آنها درست نيست به گونه ديگری آن را تفسير و توجيه می‌كنند.

شايد به كار بردن اين تعبير قدری تند باشد، ولی واقعيت اين است كه ما دچار نوعي از مازوخيسم خبری و رسانه‌ای شده‌ايم. دچار نوعی خودآزاری خبری و خودویرانگری شده‌ايم. 

▪️خودمان را در معرض انواع و اقسام اخبار راست و دروغ قرار می‌دهيم كه فاقد هرگونه ارزيابي قبلی است. كافي است فیلمی را ببينيم که كسی در حال سوختن است، ديگر كاری به علت و منطق و… كار او نداريم، بايد ناراحت و عصبانی شويم و به اولين كسی كه اتهام متوجه اوست لعن و ناسزا بگوييم. حتماً بايد به اين گونه رویدادها و مسايل حساس بود و ابراز همدردي كرد ولی اين امر متفاوت از آن است كه درباره خبر داوری يا پيش‌داوری نيز بنماييم. يا هنگامي كه مي‌شنويم گوش يك كودك كار بريده شده است، بلافاصله بدترين شكل ماجرا را تصور می‌کنیم و به محكوم كردن هر كس كه دم دستمان باشد برمي‌آييم، در حالي كه اين رويداد مي‌تواند ساختگي يا با اهداف مادی و حتی سياسی رخ دهد. همچنان که چنین بوده است. یا حداقل این که مشکوک است. 

▪️هميشه فرصت داريم كه داوری كنيم، ولي اگر فوری داوری كرديم، خلاص شدن از اين داوری خيلی سخت است. چند سال پيش يك كارگر زباله جمع‌كن را چند مأمور پيمانكاری شهرداری جلوی فرزند آن فرد او را كشتند. به طور قطع اتفاقی تأسف‌بار بود ولی آيا هيچ كس متوجه پايان ماجرا شد؟ آيا هيچ‌كدام از ما و يا حتي شهرداری وقت، مسئوليت‌پذيری از خود نشان دادند كه چرا اين اتفاق رخ داده است؟ آن هم هنگامی که موضوع قتل يك انسان در ميان بود، حالا چگونه است كه خودمان را به راحتی تسليم امواج رسانه‌ای می‌كنيم، پيش از آنكه از كمّ و كيف ماجرا مطلع شويم؟ فردا هم فراموش کرده و دنبال سوژه دیگری خواهیم رفت.

▪️اين پدیده نامبارک و مهمي است كه در جامعه ايران رخ داده است. ما به محاصره رسانه‌ها در آمده‌ايم. رسانه‌هايی كه فاقد مسئوليت اجتماعی كافی هستند. رسانه‌هايی كه هر خبر درست و نادرستی را بازتاب می‌دهند، بدون آنكه تعهدی نسبت به ابعاد مطلب منتشره داشته باشند. رسانه‌هايی كه هدف آنها فقط ديده شدن است. رفتار ما است که چنین شلختگی خبری را دامن زده است. حتی كساني كه مي‌خواهند حرف و نظری را بگويند برای شنيده شدن حرفشان ترجيح می‌دهند كه آن را با چند كلمه و جمله تند و ناسزا تركيب كنند تا شنيده شود. ما خودمان را به امواج خبری رسانه‌هايی داده‌ايم كه ما را به هر جايی می‌برند جز به ساحل حقيقت و آرامش.

#سواد_رسانه‌ای 

📓منبع: روزنامه اعتماد (۱۵ شهریور ۹۷)

🔰 کانال تلگرام “رسان‌آ"؛ جایی برای نگاه دقیق‌تر و درست به رسانه و جایگاه آن در زندگی‌های جدید 

🔻🔻🔻

@resan_a

موضوعات: آسیب های فضای مجازی, سواد رسانه ای چرا و چگونه؟, سواد رسانه ای چیست؟, امنیت در فضای مجازی  لینک ثابت
[سه شنبه 1397-06-27] [ 01:39:00 ب.ظ ]
.🔰 «خودآزاری رسانه‌ای!» (۲)

📝 عباس عبدی (روزنامه‌نگار)

▪️بسياری از نيروهای سياسی و رسانه‌ای و حتی اجتماعی در اين راه مسئوليت دارند. آنان هيزم‌بيار اين آتش سوزان هستند. گمان می‌كنند كه با استفاده از اين روش‌ها و با زدن فلان مسئول يا فلان شهردار می‌توانند نان خود را در اين تنور بپزند. اين تنور آن قدر سوزان می‌شود كه برای هيچ كس خير و خوشی نخواهد داشت. 

▪️جامعه ايران برای دهه‌های متمادی و تا كنون از داشتن رسانه‌ای رسمی و مسئول و بی‌طرف و منصف محروم بوده است. اكنون با فضای رسانه‌ای غير رسمی و غير مسئولی مواجه شده است كه در كنار نتايج سازنده آن، عوارض منفی مهمی نيز دارد. به ياد مرحوم مهندس بازرگان می‌افتم كه در يك گفتگوی تلويزيونی با آن زبان شیرین و ويژه خود گفت از خدا طلب باران كرديم، سيل آمد! حالا ما نيز طلب رسانه آزاد و مسئوليت‌پذير كرديم، اكنون رسانه آزاد داريم ولی مسئوليت‌پذيری خير. و با دست خودمان نعمت رسانه آزاد را به نقمت تبديل می‌كنيم.

▪️بنده متنی نوشته‌ام و طی آن توضيح داده‌ام كه وضعيت فعلی رسانه‌های رسمی بويژه صداوسيما، يك ظرفيت خطرناک برای امنيت ملی كشور ايجاد كرده است. اكنون بايد بگويم كه نه فقط برای امنيت ملی، بلكه امنيت اجتماعی و روانی ما را نيز در مخاطره جدی قرار داده است. تنها يك راه‌حل وجود دارد. آزادی واقعی در رسانه‌های رسمی می‌تواند بخش مهمی از اين خطرات را از فضای غير مسئول رسانه‌ای بزدايد.

#سواد_رسانه‌ای  #رسالت_رسانه #شبکه‌های_اجتماعی 

📓منبع: روزنامه اعتماد (۱۵ شهریور ۹۷)

🔰 کانال تلگرام “رسان‌آ"؛ جایی برای نگاه دقیق‌تر و درست به رسانه و جایگاه آن در زندگی‌های جدید 

🔻🔻🔻

@resan_a

موضوعات: آسیب های فضای مجازی, سواد رسانه ای چرا و چگونه؟, سواد رسانه ای چیست؟, امنیت در فضای مجازی  لینک ثابت
 [ 01:39:00 ب.ظ ]
1 3 4
 
اربعین