خانواده و سواد رسانه ای
 تربیت فرزند در هزاره سوم علاوه بر نیاز به مهارت های تربیتی و روانشناسی رایج در دوره های گذشته به مهارت جدیدی تحت عنوان سواد فضای مجازی نیز نیاز دارد.

در این نرم افزار سعی شده بخشی از این نیاز پاسخ داده شود.

۱- مقالات کدوک و اینترنت

۲-مقالات خانواده و اینترنت

۳-مقالات امنیت خانواده در فضای مجازی 

۴-فیلم های آموزشی

و…

دانلود از کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/ir.familyweb.app/?l=fa

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای, رسانه و خانواده, راهکار کاهش آسیب های فضای مجازی, توصیه هایی به والدین در مورد فضای مجازی, امنیت در فضای مجازی, معرفی نرم افزار موبایلی  لینک ثابت
[جمعه 1397-06-16] [ 06:16:00 ب.ظ ]
بررسی آموزش سواد رسانه ای در کشورهای کانادا و ژاپن

از ضرورت هاي عصر اطلاعات، كه قرن بيست ويكم را نيز شامل می شود، نياز به آموزش و پرورش بويژه سواد رسانه اى است. با توجه به اهميت اين موضوع، به معرفی مقاله پژوهشی با عنوان «سواد رسانه اى در دو كشور كانادا و ژاپن» كه از پيشگامان اين حوزه در دنيا محسوب می گردند، انتخاب و پیشنهاد می شود آن را مطالعه کنید.

جهت دریافت مقاله مورد نظر بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://gerdab.ir/files/fa/news/1395/6/10/33958_349.pdf

 

 

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای, تاریخچه سواد رسانه ای در جهان  لینک ثابت
[پنجشنبه 1397-02-27] [ 11:23:00 ب.ظ ]
معرفی مقاله :

تأثیر آموزش سواد رسانه اي بر پرخاشگري و نگرش به خشونت در کاربران نوجوان بازي هاي رایانه اي خشن

نویسنده در چکیده این مقاله چنین بیان می کند:

کودکان و نوجوانان به واسطه رشد شناختی ناقص تر و تجارب کمتر، بیش از بزرگسالان از خشونت رسانه اي تأثیر می پذیرند. آموزش سواد رسانه اي به عنوان یکی از شیوه هاي مصون سازي افراد در برابر تأثیرات رسانه ها، می تواند تفکر انتقادي را در مخاطبین خود پرورش دهد. بنابراین هدف مطالعه حاضر تعیین اثربخشی آموزش سواد رسانه اي در کاهش میزان خشونت کاربران بازي هاي رایانه اي خشن میباشد. در این مطالعه تجربی100 نوجوان کاربر بازيهاي رایانهاي خشن مراجعه کننده به گیم نت هاي شهر قم به صورت تصادفی انتخاب و پرسشنامه هاي مربوط به خشونت را تکمیل کردند. مداخله آموزشی سواد رسانه اي با تأکید بر بازي هاي رایانه اي خشن در سه جلسه به صورت سخنرانی و بحث گروهی براي گروه آزمون اجرا شد. نتیجه حاصله این که آموزش سواد رسانه اي میتواند میزان پرخاشگري کاربران نوجوان بازي هاي رایانه اي خشن را کاهش دهد.

برای مشاهده مقاله می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

http://cjt.ir/1397/02/26/%D8%AA%D8%A3%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C

 

رسانه

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای  لینک ثابت
[چهارشنبه 1397-02-26] [ 08:04:00 ب.ظ ]
مقاله ضرورت ارتقاي سواد رسانه اي آموزش سواد رسانه اي والدين

به نویسندگی مهرنوش خرمی نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه

ایشان در قسمتی از مقاله چنین اشاره دارند که:

سوادرسانه اي به ماكمك مي كند تا اشكال و محتواى برنامه هارا نسبت به ذهنيت و ادراك افراد بررسى؛ تجزيه وتحليل كنيم. همچنين درزمينه مقابله بامسائل اجتماعى گوناگونى كه نوجوانان و جوانان با آن مواجه هستند؛ نيز ضرورت آموزش سواد رسانه اي دو چندان است .آموزش سواد رسانه اي با ايجادتفكر انتقادى درفرد به او كمك مي كند به تجزيه وتحليل مسائل بپردازد.

برای نمایش مقاله می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

https://article.irna.ir/fa/File/NewsAttachment/2015/2.pdf

رسانه

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای, آسیب های فضای مجازی  لینک ثابت
 [ 07:19:00 ب.ظ ]
مقاله ضرورت آشنایی با سواد رسانه ای در خانواده

به نویسندگی فهيمه اميني 

خلاصه مقاله:
از آنجایی که تلاقی رسانه و تکنولوژی در فرهنگ جهانی، روش یادگیری ما را درباره دنیا در فرهنگ جهانی به چالش کشیده وآموزش بطور اساسی تغییر کرده است. دیگر توانایی خواندن و نوشتن کلمات چاپیکافی نیست. بلکه کودکان، جوانان وبزرگسالان نیز نیازمندند تا توانایی تحلیل انتقادی تصاویر قدرتمند فرهنگ چند رسانه ای را داشته باشند و با اشکال رسانه ایمختلف عقاید خود را بیان کنند.آموزش سواد رسانه ای چهارچوب و روش آموزشی را برای سواد جدیدی فراهم می کند که برایزندگی، کار و شهروندی در قرن بیست ویکم لازم است. به علاوه سواد رسانه ای راه را برای کسب مهارت های لازم براییادگیری درازمدت در دنیایی که مرتباً در حال تغییر است فراهم می نماید . مهم ترین وظیفه ما در صفحه خانواده و سلامتآگاه کردن خانواده ها به اهمیت تاثیر فیلم ها، مجموعه ها و حتی آثار پویانمایی است که کودکان و نوجوانان روزانهدر معرض آن هستند. لازم است خانواده ها محدود کردن ساعت تماشای برنامه های تلویزیون و ممنوعیت تماشایبعضی از فیلم ها را برای فرزندان خود از یک امر تشریفاتی به یک امر ضروری تبدیل کنند. این کار میسر نیست مگربا افزایش آگاهی و اطلاعات والدین از قدرت رسانه ها و افزایش سواد رسانه ای مردم .واقعیت این است که رسانهها با روان و ذهن انسان کاری می کنند که ممکن است هرگز به عمق آن پی نبریم. تاثیر رسانه گاه بهصورت تقلید و الگوبرداری در بیشتر مواقع چنان نرم و ناخودآگاه است که کمتر کسی متوجه آن می شود.

لینک مقاله در پایگاه سیویلیکا:
html.1027_EPSCONF02-EPSCONF02-Paper/com.civilica.www://https

رسانه

 

موضوعات: مقالات سواد رسانه ای  لینک ثابت
 [ 06:59:00 ب.ظ ]
 
اربعین