خانواده و سواد رسانه ای
 معرفی کتاب چکیده مقالات همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی

این کتاب با هدف توانمندسازی شهروندان و رساندن آنان به شایستگی (منظور رسیدن به دانش، مهارت و نگرش) از طریق تعامل با رسانه‌های سنتی و فناوری‌های جدید، توسط محمد زره‌ساز و سید تقی کمالی، به تالیف رسیده است.

شناخت سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی؛ سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های سواد رسانه‌ای با تأکید بر مسئولیت اجتماعی؛ سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی، اقدامات کاربردی و توسعه محور؛ سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی؛ توانمندسازی جامعه؛ آثار و نتایج سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی، محورهای اصلی پنج‌گانه فراخوان همایش بوده است. در این همایش 322 چکیده مقاله و گزارش دریافت شد که برگزیده آن‌ها در کتاب چکیده مقالات همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی می توان یافت.

منبع: https://www.ketabrah.ir

رسانه

 

موضوعات: کتاب های سواد رسانه ای  لینک ثابت
[چهارشنبه 1397-02-26] [ 09:26:00 ب.ظ ]
معرفی کتاب سواد رسانه‌ای و مقاومت مصرف‌کنندگان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان

سواد رسانه‌ای یک نظام تفسیری و ترجیحی و متأثر از داوری‌های ذهنی و اخلاقی است که مواجهه فرد را با پیام‌های رسانه‌ای (چه در دسترس و چه جستجوگرانه) شکل می‌دهد و موجب می‌شود مخاطبان در استفاده از پیام‌ها و انتخاب آن‌ها مسئولیت بیشتری احساس کنند. در همین راستا تفکر انتقادی به عنوان یک اصل بنیادین در موضوع سواد رسانه‌ای مطرح می‌شود که به تمام اشکال و مفاهیم ارتباطی پیام رسانه‌ها توجه دارد.

هدف این پژوهش بررسی سواد رسانه‌ای و مقاومت مصرف کنندگان شبکه‌های ماهواره‌ای من و تو و جم تی وی است.نتایج حاصله از این پژوهش این است که، اگر مخاطبان یک رسانه از مهارت تفکر انتقادی برخوردار باشند می توانند اطلاعات رسانه ها را به درستی تجزیه و تحلیل کنند. بر همین اساس، رسانه های جمعی امروز به سمتی پیش می روند که به مخاطبان خود اطلاعاتی را ارائه دهند که از لحاظ علمی و محتوایی اطلاعات درست و قابل استناد باشند. بنابراین می توان گفت مخاطبان می توانند رسانه های جمعی را به یک سمت و سو حرکت دهند و رسانه های جمعی نیز می توانند تغییراتی را در باور، نگرش، افکار و در ذهن مخاطبان ایجاد کنند.

منبع: https://www.ketabrah.ir

رسانه

 

موضوعات: کتاب های سواد رسانه ای  لینک ثابت
 [ 09:12:00 ب.ظ ]
معرفی کتاب شبکه‌های مجازی و خانواده

در کتاب شبکه‌های مجازی و خانواده نوشتۀ کیومرث فرحبخش و محمدرضا خبازی راوندی، به جنبه‌های مفید و سازنده‌ی اینترنت و شبکه‌های مجازی و انواع مواد و محتواهای مربوط به آن پرداخته می‌شود.

ظهور فضای سایبری و هجمه‌ی اطلاعات به انسان، امیدها و تهدیدهایی برای او داشته است. او در این فضا خود را تحت تأثیر رسانه‌ها و تکنولوژی‌های جدید و سیل اطلاعات به نحوی جدید تجربه می‌کند.

استفاده‌ی مفرط از این فناوری‌ها منجر به بروز آسیب‌های نوپدید شده است. این آسیب‌ها ناشی از استفاده‌ی بیش‌ از حد از ماهواره، بازی‌های رایانه‌ای، تلفن همراه و اینترنت است. بروز این آسیب‌ها می‌تواند زمینه‌ساز نوع جدیدی از آسیب‌های اجتماعی و روانی باشد. به همین دلیل، برنامه‌ریزی برای شناسایی، پیشگیری و کاهش آسیب‌های نوپدید لازم و ضروری می‌نماید.

در کتاب شبکه‌های مجازی و خانواده، رهنمودهایی برای کنترل و نظارت بر استفاده از این‌گونه ابزارها به خانواده‌ها ارائه شده‌ است. این مطالب در این سه بخش ارائه می‌شود: رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی، شبکه‌های مجازی و تأثیرات آن بر خانواده و مدیریت رسانه‌ها در خانواده.

سواد رسانه ای

موضوعات: کتاب های سواد رسانه ای  لینک ثابت
[شنبه 1397-02-08] [ 01:29:00 ب.ظ ]
معرفی کتاب سواد رسانه‌ای و خانواده

کتاب سواد رسانه‌ای و خانواده، به تالیف معصومه نصیری، خلاصه‌ای از آنچه در حوزه سواد رسانه‌ای نیاز تک تک افراد جامعه برای کسب مهارت‌های مواجه با محتوای تولید شده از سوی رسانه‌هاست، می‌باشد. در این کتاب پنج سوال و پنج نکته طلایی که باید مدام در مواجه با پیام‌های رسانه‌ای از خودتان بپرسید، در آغاز هر فصل تکرار شده است تا با نهادینه سازی آن، حداقل دیگر خواننده بدون بینش در فضای پهناور رسانه‌ای با تاکید بر فضای آنلاین رسانه‌ای نباشید. در بخش‌هایی از کتاب پیش رو، روی سخن به ویژه با والدین است چرا که جامعه هدف برای آموزش سواد رسانه‌ای باید کودکان باشند و این تجربه در دنیا نیز ثمرات فراوانی داشته است. اگر بتوانیم با آموزش فرزندانمان را در برابر آسیب‌های فضای آنلاین واکسینه کنیم دیگر کمتر نگران بیماری آنها در این فضا خواهیم بود. البته تحقق این مهم نیازمند فراگیری زوایای مختلف سواد رسانه‌ای توسط پدران و مادران است. ارتقاء سواد رسانه‌ای ارتقاء آموزشی نیست بلکه از طریق آن مهارت‌های مواجهه، تحلیل و مصرف رسانه تقویت شده و شما قدرت انتخاب بهتر متن رسانه‌ای را خواهید داشت. مطالب موجود در کتاب بسان واکسنی برای محافظت از بیماری بنگرید. این نکات شما را واکسینه خواهد کرد تا قربانی بی‌اطلاعی خودتان در فضاهای آنلاین و مجازی نباشید. آمار هم تاکید دارد اکثر کسانی که در این فضا قربانی شده‌اند یا فاقد اطلاع و دانش در این زمینه بوده‌اند یا آنچه بلد بودند را به موقع استفاده نکردند.

موضوعات: کتاب های سواد رسانه ای  لینک ثابت
 [ 07:24:00 ق.ظ ]
کتاب نظارت بر فرزندان در فضای مجازی

در کتاب نظارت بر فرزندان در فضای مجازی تالیف مقداد پوریانی آموزش های کاربردی لازم برای خانواده ها آورده شده تا والدین بتوانند نظارت دقیق تری بر عملکرد فرزندان در فضای مجازی داشته باشند.

از آنجا که ایمن نگاه داشتن کودکان در فضای سایبری برای والدین کار آسانی نیست مخصوصا والدینی که با فضای فناوری اطلاعات چندان آشنا نیستند با توجه به آسیب های مجازی در ابعاد مختلف آموزشی ، رفتاری ، فرهنگی و جسمانی

در همین راستا در کتاب نظارت بر فرزندان در فضای مجازی با ویژگی Parental Control، آشنا می‌شویم که گامی بزرگ در جهت نظارت والدین بر فعالیت کودکان در فضای مجازی محسوب می‌گردد. این ویژگی به افراد بالغ امکان می‌دهد تا بر فعالیت‌های کودکان نظارت داشته و آن‌ها را مدیریت نمایند، بدون آنکه مجبور باشند از پشت شانه‌های آن‌ها به تماشای کارهایشان بپردازند. این ویژگی می‌تواند استفاده فرزندان شما از کامپیوتر را بر اساس مدت زمان، نرم‌افزارهای کاربردی قابل اجرا و رده‌بندی سنی بازی‌ها محدود نماید.

«نظارت بر فرزندان در فضای مجازی» مجموعه‌ای از آموزش‌های کاربردی برای خانواده‌ها است تا بتوانند نظارت دقیق‌تری بر عملکرد فرزندان در خانواده داشته باشند. از بخش‌های آمده در این کتاب می‌خوانیم:

آموزش کاربردی انجام تنظیمات نظارتی در ویندوز در رابطه با :

- تعیین میزان ساعت مجاز برای استفاده از رایانه برای فرزندتان (در طول ۲۴ ساعت، در روزهای مشخصی در هفته، …

- تعیین وب سایت های مشخص برای استفاده فرزندتان

-بلوکه کردن وب سایت‌های خاص به جهت عدم دسترسی به محتوای غیر اخلاقی

- بلوکه کردن بازی‌های نامتناسب با رده سنی فرزندتان بر اساس استانداردهای جهانی

سواد رسانه

موضوعات: کتاب های سواد رسانه ای  لینک ثابت
 [ 04:27:00 ق.ظ ]
 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ